Komputer jako pomoc edukacyjna

33Komputery znajdują się w każdej szkole w naszym kraju. Często jest to nienowy sprzęt, który aż prosi się o wymianę. Na szczęście powiaty, urzędy miasta, gminy a także dotacje z Unii Europejskiej pozwalają na dofinansowanie pracowni komputerowych dla polskich szkół. Co można robić w takiej pracowni? Zaczynając od prowadzenia bardzo pouczających i przydatnych lekcji informatyki, poprzez pisanie  prac konkursowych wszelkiego typu, dokształcanie się w różnych dziedzinach naukowych. W szkołach podstawowych, gimnazjach powstają koła zainteresowań traktujące o informatyce. To na takich spotkaniach młodzi ludzie „łapią bakcyla”, zaczynają interesować się tematem komputerów. W szkołach często możemy obsługiwać programy edukacyjne- na przykład biologiczne, matematyczne, humanistyczne właśnie na komputerach. Nauczyciele języka polskiego często zabierają uczniów do pracowni informatycznych. Umiejętność weryfikacji, która część tekstu znalezionego w Internecie jest ważna przydaje się na testach i egzaminach. Komputer do edukacji przydaje się także w domu. Szczególnie dotyczy to ludzi niepełnosprawnych lub na przykład dzieci, które po urazach odbywają długą rekonwalescencję w swoim domu. Komputer jest także formą doskonalenia się dla nauczycieli i pedagogów. Mogą oni uczestniczyć w kursach on line, wyszukiwać informacje o innych rodzajach pomocy, właśnie w Internecie. Komputer jako sztuczna inteligencja sprawdza się znakomicie w przeróżnych formach edukacji. Jest szybkim, łatwym i ogólnodostępnym sposobem uczenia się, ponieważ robi to w sposób tradycyjny czyli przez zwykłe wpajanie wiedzy, ale również niekonwencjonalny i praktyczny czyli ukazujący praktyczne aspekty oraz wykorzystanie danej dziedziny w różnych sytuacjach życia codziennego.

, , , , , , , , ,

Strony

12Wikipedia to prawdopodobnie ta strona w internecie, której użytkownicy globalnej sieci internetowej zawdzięczają najwięcej. Choć może budzić kontrowersje, związane z aktami wandalizmu, pojawiającymi się na jej podstronach, jest dla całej rzeszy internautów nieocenionym źródłem wszelkich możliwych informacji o charakterze encyklopedycznym na każdy temat. Dziś na podstawie artykułów z Wikipedii uczy się i pisze swoje prace coraz większy procent uczniów (choć nauczyciele przestrzegają przed podawaniem jej jako źródła), zaś po jej strony sięga się już niemal zawsze, gdy natrafia się na nieznane sobie hasło, bądź zagadnienie. Wikipedia powstała w dwa tysiące pierwszym roku i ma charakter otwarty – każdy może edytować jej treść w czasie rzeczywistym, zaś zmienione informacje od razu trafiają do publikacji. Dzięki znakomitemu systemowi wewnętrznemu, osoby redagujące dane hasła mogą dowolnie powracać do każdej z jego poprzednich wersji, usuwając wszelkie podawane nieprawdziwe informacje. Hasła z coraz większej ilości dziedzin wiedzy redagowane są przez osoby o specjalistycznym wykształceniu, zaś nauczyciele w ramach specjalnych projektów zamiast zadań domowych zadają swoim uczniom napisanie hasła Wikipedii na ocenę. Last.fm to strona określana z jednej strony jako radio internetowe, z drugiej zaś najpopularniejsza obecnie muzyczna platforma, wokół której zebrała się społeczność miłośników muzyki z całego świata. Last.fm bazuje nie tylko na wszechstronnej bazie informacji o wykonawcach, płytach i koncertach, z tysiącami komentarzy użytkowników, ale również, a może nawet przede wszystkim – na systemie zbierania i prezentowania zestawień na temat słuchanej przez danego użytkownika muzyki w danym dniu, tygodniu, miesiącu czy nawet pełnym okresie od momentu rejestracji. Dane te zbierane są przez specjalną aplikację, która zbiera informacje z programów multimedialnych, takich jak Winamp czy Foobar. Specjalne algorytmy przetwarzają następnie te informacje, udzielając użytkownikom podpowiedzi na temat innych zespołów preferowanych przez osoby o takim samym guście muzycznym, a także określa stopień „muzycznego pokrewieństwa”. Dzięki Last.fm możliwe jest również udzielanie rekomendacji muzycznych innym użytkownikom, a także kontakt z osobami, które wybierają się na te same koncerty.

, , , , , , ,

Open source

6Ruchem, który będzie gwoździem do trumny korporacji programistycznych, będzie Open Source. Jest to ruch, który został zapoczątkowany przez Erica Raymonda i kilku jego przyjaciół do klawiatury. Mógłby na nim zbijać duży kapitał, aczkolwiek nie rości sobie praw do zastrzeżenia tego, ponieważ robi to z pobudek filozoficznych, a nie na pokaz. Uważa, że informacja zawsze powinna być darmowa i ma nadzieje dożyć chwili, kiedy tak właśnie będzie. To właśnie przez takie ugrupowania jak to Microsoft ma problemy ze sprzedażą swojego oprogramowania. Oczywiście w skład tej klęski zalicza się również rozszerzone na ogromną skalę piractwo komputerowe. Co prawda, Microsoft jest monopolistycznym gigantem, który jest stale krytykowany, jednak jest autorem swoich programów i może objąć je takim prawem, jakie tylko mu się zamarzy. W filozofii Erica Raymonda jest dużo prawdy co do technik monopolistycnych stosowanych przez firmy programistyczne, ale wolny świat i kapitalizacja ryku do tego doprowadziła, więc nie powinien mieć wielkich pretensji. Tak czy siak Microsoft jak i OpenSource ma swoje miejsce na rynku. Outlook Express jest programem do odbierania swojej poczty. Jest klientem, za pomocą którego użytkownik może połączyć się ze swoją pocztą, bez wchodzenia na jej serwer. Obecnie Outlook nazywa się Windows Mail, ale szczerze mówiąc nie ma zbyt wielkiej popularności wśród użytkowników. Wiązało się to między innymi z bezpieczeństwem – program zwyczajnie przepuszczał za dużo szkodliwych programów. Jego liczne błędy w kodzie źródłowym, słabe bezpieczeństwo spowodowało, że Outlook był praktycznie niewykorzystywany. Obecna wersja jest znacznie poprawiona, choć w dalszym ciągu trwają prace nad jej udoskonalaniem. Co jeszcze bardzo drażniło użytkowników Windows Mail to to, że w swojej pierwotnej wersji był w stu procentach zintegrowany z windowsowską przeglądarką Internet Explorer. Jego najważniejsze błędy spowodowały znaczny spadek jego zainteresowania, program stracił na znaczeniu w pakiecie Microsoft Office. Ale pojawiły się nadzieje w dwa tysiace trzecim roku, kiedy Microsoft powołał dodatkowy sztab pracujący nad jego ulepszaniem. Oby to w końcu doszło do skutku.

, , , , , , ,

XP Codec Pack

34Kodeki pozwalają na bardzo wiele możliwości, dzięki którym można odtwarzać filmy za pomocą bardzo licznych programów specjalnie do tego stworzonych. Kodeki są wręcz niezbędne, aby móc cieszyć się odtwarzaniem danych projekcji filmowych. Praktycznie każdy odtwarzacz plików audio i wideo posiada od razu zestaw niezbędnych kodeków, natomiast można też ściągnąć z Internetu wiele przydatnych tego typu nowości, które udostępniane są przede wszystkich za darmo. Takie rozwiązanie jest więc dla wielu osób bardzo motywujące i pozytywne, gdyż dzięki temu nie trzeba płacić dodatkowych pieniędzy na kodeki. Liczne firmy oferują bardzo dobrze znane pakiety, które zawierają już ogromną ilość gotowych materiałów niezbędnych przy danej projekcji filmu. Dzięki temu ułatwia to zadanie przeciętnemu użytkownikowi, który nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, który kodek będzie mu najbardziej potrzebny do korzystania ze swojego odtwarzacza filmów. Na pewno więc trzeba wiedzieć coś więcej na temat tego typu spraw, aby móc w pełni korzystać z możliwości multimedialnych swojego komputera. Wśród wiele zestawów kodeków godny polecenia jest zestaw XP Codec Pack, który zawiera bardzo przydatne jak na obecną chwilę kodeki. Są one niemal niezbędne, aby móc otworzyć większość plików o charakterze multimedialnym. Głównie chodzi tutaj o pliki muzyczne i filmowe. Pakiet jest bardzo bogaty i zawiera przede wszystkim takie kodeki jak AVI Splitter 1.0.0.9, AC3Filter 1.63b, CDXA Reader 1.0.0.2, CoreFlac Decoder 0.4, CoreAAC (AAC Decoder) 1.2.0, FFDShow MPEG-4 Video Decoder 2008.12.19, GPL MPEG-1/2 Decoder 0.1.2.0, Matroska Splitter 1.0.3.0, Media Player Classic 6.4.9.1, OggSplitter/CoreVorbis 1.1.0.79, RadLight APE Filter 1.0.0.4, RadLight MPC Filter 1.0.0.4, RadLight OFR Filter 1.0.0.4, RealMedia Splitter 1.0.1.2, RadLight TTA Filter 1.0.0., The Codec Detective 2.0, VSFilter (DirectVobSub) 2.39. Są to niezbędne narzędzia do pracy w dzisiejszych czasach. Główną zaletą pakiety XP Codec Pack jest fakt, że program wykorzystuje tylko niezbędne rezerwy pamięci, aby można było korzystać ze swoich programów multimedialnych. Oprócz kodeków zestaw zawiera również filtry, oraz odtwarzacz multimedialny, który wśród wielu wywołuje bardzo pozytywne wrażenie. Jednak najważniejszym czynnikiem świadczącym o sile nowego pakietu jest to, że otrzymał on niezwykle wysoką ocenę od użytkowników, którzy na co dzień korzystają z tego typu nowości. Pakiet ten pomimo swej nazwy współpracuje także z innymi systemami operacyjnymi jak Windows XP Profesional. Można więc uznać, że czyni go to bardzo wydajnym i konkurencyjnym programem.

, , , , , , , , ,

Strona 1 (2)12»