Grafika

15Na dziale graficznym spoczywa realizacja i odpowiednie rozplanowanie elementów grafiki i wizualizacji, która w późniejszym czasie przełoży się jako maska czy skóra silnika funkcjonalnego napisanego przez programistów. W szczególności graficy dbają o zgodność projektu z personalnymi żądaniami klienta oraz opracowują taką wizję, która zbiega się z różnymi wyznacznikami działalności klienta, profilu przedstawianych treści, a także w kontekście kolorystyki i wagi grafiki. Grafika komputerowa tworzona na potrzeby Internetu nie pozwala rozwinąć skrzydeł w tak mocnym zakresie jak na przykład DTP, ponieważ musi być ona ciągle kontrolowana pod względem wynikowego rozmiaru całości. Dodatkowo należy projekt graficzny przygotować w taki sposób, aby programiści i budowniczowie struktury strony nie mieli większych problemów z połączeniem struktury graficznej i wizualizacji z silnikiem i poszczególnymi funkcjonalnościami czy modułami. Praca grafików to najbardziej widoczny element tworzenia stron internetowych. Wbrew powszechnemu przekonaniu stworzenie profesjonalnej strony internetowej nie jest ani łatwe, ani nie można tego dokonać w dwie godziny. Oczywiście istnieje szereg ofert, które oferują tego typu usługi, jednak w ogólnym rozrachunku profesjonalizmu raczej nie można dać wiary obiecankom w nich zawartym. Przede wszystkim ścisły podział funkcyjny ze względu na realizowane zadania pozwala skupić się pracownikom konkretnych wydziałów na dokładnym zgłębianiu własnej dziedziny, czego raczej nie można uzyskać badając i tworząc jako człowiek orkiestra. O ile możliwe jest tworzenie dobrych stron wizytówek lub prostych stron prezentacyjnych przez jednostki, to już choćby zagadnienie pozycjonowania wymusza posiadanie odpowiednio rozwiniętego zaplecza, które możliwe jest w realizacji w momencie inwestycji poważnych środków i swego rodzaju masowości działania na dość dużą skalę. Pracownia stron internetowych dokonując realizacji danego zlecenia przejmuje odpowiednie wycinki realizacji od poszczególnych działów, co z kolei przekłada się na stan zaawansowanego tworzenia przy stosunkowo krótkim czasie realizacji.

, , , , , , ,

Komputer jako pomoc edukacyjna

33Komputery znajdują się w każdej szkole w naszym kraju. Często jest to nienowy sprzęt, który aż prosi się o wymianę. Na szczęście powiaty, urzędy miasta, gminy a także dotacje z Unii Europejskiej pozwalają na dofinansowanie pracowni komputerowych dla polskich szkół. Co można robić w takiej pracowni? Zaczynając od prowadzenia bardzo pouczających i przydatnych lekcji informatyki, poprzez pisanie  prac konkursowych wszelkiego typu, dokształcanie się w różnych dziedzinach naukowych. W szkołach podstawowych, gimnazjach powstają koła zainteresowań traktujące o informatyce. To na takich spotkaniach młodzi ludzie „łapią bakcyla”, zaczynają interesować się tematem komputerów. W szkołach często możemy obsługiwać programy edukacyjne- na przykład biologiczne, matematyczne, humanistyczne właśnie na komputerach. Nauczyciele języka polskiego często zabierają uczniów do pracowni informatycznych. Umiejętność weryfikacji, która część tekstu znalezionego w Internecie jest ważna przydaje się na testach i egzaminach. Komputer do edukacji przydaje się także w domu. Szczególnie dotyczy to ludzi niepełnosprawnych lub na przykład dzieci, które po urazach odbywają długą rekonwalescencję w swoim domu. Komputer jest także formą doskonalenia się dla nauczycieli i pedagogów. Mogą oni uczestniczyć w kursach on line, wyszukiwać informacje o innych rodzajach pomocy, właśnie w Internecie. Komputer jako sztuczna inteligencja sprawdza się znakomicie w przeróżnych formach edukacji. Jest szybkim, łatwym i ogólnodostępnym sposobem uczenia się, ponieważ robi to w sposób tradycyjny czyli przez zwykłe wpajanie wiedzy, ale również niekonwencjonalny i praktyczny czyli ukazujący praktyczne aspekty oraz wykorzystanie danej dziedziny w różnych sytuacjach życia codziennego.

, , , , , , , , ,

XP Codec Pack

34Kodeki pozwalają na bardzo wiele możliwości, dzięki którym można odtwarzać filmy za pomocą bardzo licznych programów specjalnie do tego stworzonych. Kodeki są wręcz niezbędne, aby móc cieszyć się odtwarzaniem danych projekcji filmowych. Praktycznie każdy odtwarzacz plików audio i wideo posiada od razu zestaw niezbędnych kodeków, natomiast można też ściągnąć z Internetu wiele przydatnych tego typu nowości, które udostępniane są przede wszystkich za darmo. Takie rozwiązanie jest więc dla wielu osób bardzo motywujące i pozytywne, gdyż dzięki temu nie trzeba płacić dodatkowych pieniędzy na kodeki. Liczne firmy oferują bardzo dobrze znane pakiety, które zawierają już ogromną ilość gotowych materiałów niezbędnych przy danej projekcji filmu. Dzięki temu ułatwia to zadanie przeciętnemu użytkownikowi, który nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, który kodek będzie mu najbardziej potrzebny do korzystania ze swojego odtwarzacza filmów. Na pewno więc trzeba wiedzieć coś więcej na temat tego typu spraw, aby móc w pełni korzystać z możliwości multimedialnych swojego komputera. Wśród wiele zestawów kodeków godny polecenia jest zestaw XP Codec Pack, który zawiera bardzo przydatne jak na obecną chwilę kodeki. Są one niemal niezbędne, aby móc otworzyć większość plików o charakterze multimedialnym. Głównie chodzi tutaj o pliki muzyczne i filmowe. Pakiet jest bardzo bogaty i zawiera przede wszystkim takie kodeki jak AVI Splitter 1.0.0.9, AC3Filter 1.63b, CDXA Reader 1.0.0.2, CoreFlac Decoder 0.4, CoreAAC (AAC Decoder) 1.2.0, FFDShow MPEG-4 Video Decoder 2008.12.19, GPL MPEG-1/2 Decoder 0.1.2.0, Matroska Splitter 1.0.3.0, Media Player Classic 6.4.9.1, OggSplitter/CoreVorbis 1.1.0.79, RadLight APE Filter 1.0.0.4, RadLight MPC Filter 1.0.0.4, RadLight OFR Filter 1.0.0.4, RealMedia Splitter 1.0.1.2, RadLight TTA Filter 1.0.0., The Codec Detective 2.0, VSFilter (DirectVobSub) 2.39. Są to niezbędne narzędzia do pracy w dzisiejszych czasach. Główną zaletą pakiety XP Codec Pack jest fakt, że program wykorzystuje tylko niezbędne rezerwy pamięci, aby można było korzystać ze swoich programów multimedialnych. Oprócz kodeków zestaw zawiera również filtry, oraz odtwarzacz multimedialny, który wśród wielu wywołuje bardzo pozytywne wrażenie. Jednak najważniejszym czynnikiem świadczącym o sile nowego pakietu jest to, że otrzymał on niezwykle wysoką ocenę od użytkowników, którzy na co dzień korzystają z tego typu nowości. Pakiet ten pomimo swej nazwy współpracuje także z innymi systemami operacyjnymi jak Windows XP Profesional. Można więc uznać, że czyni go to bardzo wydajnym i konkurencyjnym programem.

, , , , , , , , ,

Draw

4Draw jest jednym z programów darmowego pakietu aplikacji biurowych o nazwie OpenOffice.org. Jest to graficzny program, z apomocą którego użytkownik ma możliwość edycji i ogólnej obróbki grafiki wektorowej, jest dostępny na platformy Windows, Linux, Solaris. Jest pełen narzędzi do obróbki grafiki wektorowej – można w nim kreślić linie krzywe jak i proste, kreować geometryczne figury, edytować nowe, wstawione wzory wektorowe. Nie ma także przeszkody we wstawianiu i edytowaniu w różnoraki sposób tekstu, jak i w lekkiej edycji grafiki rastowej. Co jest niezmiernie ważne w tym pakiecie, posiada on zaprogramowane narzędzie, dzięki któremu można eksportować dokumenty w każdym, międzynarodowym formacie SWF oraz PFD – jednakże jest to możliwe dopiero od wersji 2.0. Obsługa tego programu obejmuje wiele formatów, z którymi można także kombinować z poziomu Adobe Photoshopa, Corel Drawa i innych edycyjnych programów. Jednak jego macierzystym formatem, który nie jest dostępny dla innych programów jest ODG, który jest zgodny ze standardem OASIS. Office firmy Microsoft jest jednym z ich największych projektów. Jest to pakiet biurowych programów, które służą do pracy tego typu. Jego ogromna popularność podobnie jak Windows ciągnie monopol już od kilkunastu robrych lat i nic nie zapowiada się na jakąkolwiek zmiane. Co ciekawe, sprawa jest bardzo dziwna, ponieważ istnią inne, o wiele tańsze i jeszcze bardziej rozbudowane, a czasami i całkowicie darmowe. Mimo wszystko wieloletnie przyzwyczajenie spowodowało, że właśnie tak jest. Pakiet Office-ów działa głownie na platformę Windowsa, ale nic nie stoi na przeszkodzie też, by używać ich na Mac OS X oraz w innych systaemach operacyjnych. Od niedawna funkcjonuje także tak Microsoft Office Live, której przeznaczenie skierowane jest głównie do mniejszych przedsiębiorstw. Jest to intergralna część systemu Windows Live i można na nim wykonać wiele przydatnych dla firm czynności. Podstawowe opcje są całkowicie dostępne, ale za bardziej przydatne trzeba już płacić. Natomiast darmowe użytkowanie wymaga używania przeglądarki Internet Explorer i Windowsa XP lub jakiejkolwiek innej, starszej jego wersji.

, , , , , , , , ,